Program Overview

Wednesday, September, 25th, 2019

9:30am – 12:00pm: Tutorials

  1. Flow Cytometry Chairs: Hyun-Dong Chang, Toralf Kaiser
  2. Image Analysis Chair: Ralf Köhler
  3. Publication in Cytometry A Chair: Attila Tarnok

12:00pm – 12:45pm: Registration

12:45pm – 1:00pm: Welcome, Anja Hauser

1:00pm – 2:30pm: Session 1: Imaging

Chairs: Anja Hauser, Raluca Niesner
David Entenberg, Albert Einstein College of Medicine, New York
Jo Spencer, King´s College London
NN, speaker to be chosen from abstracts submitted
NN, speaker to be chosen from abstracts submitted

2:30pm – 3:30pm: Session 2: Product Slam
Chairs: Frank Schildberg, Elmar Endl
Selected industrial partners will present their newest innovative technological developments and products

3:30pm – 4:30pm: Coffee Break/Industry Exhibition

4:30pm – 6:00pm: Session 3: Cutting Edge
Chairs: Hyun-Dong Chang, Henrik Mei
Yvan Saeys, Center for Inflammation Research, VIB-University Gent
Raluca Niesner, Free University Berlin and DRFZ Berlin
NN, speaker to be chosen from abstracts submitted
NN, speaker to be chosen from abstracts submitted

6:00pm – 7:00pm: Keynote
Chair: Andreas Radbruch
Petter Brodin, Science for Life Laboratory Stockholm

7:00pm – 10:30pm: Welcome reception at the industrie area

8:00pm – 10:00pm: Core Facility Networking Event
Chair: Desiree Kunkel, Steffen Schmitt
Malte Paulsen, EMBL Heidelberg
Steffen Schmitt, DKFZ Heidelberg
NN, speaker to be chosen from abstracts submitted

Thursday, September, 26th, 2019

9:00am – 10:30am: Session 4: Core Facility Session: The many faces of single cell analysis
Chairs: Desiree Kunkel, Frank Schildberg
Nina Cabezas-Wallscheid, MPI Freiburg
Roman Sankowski, Universitätsklinikum Freiburg
NN, speaker to be chosen from abstracts submitted

10:30am – 11:00am: Coffee Break/Industry Exhibition

11:00am – 12:30pm: Session 5: European Guest Session: Sweden
Chairs: Anja Hauser, Raluca Niesner
Brodin/P. Thul/L. Scot: Introduction into SciLifeLab
Peter Thul, SciLifeLab, Stockholm
Julia Fernandez-Rodrigues, University of Gothenburg, Gothenburg

12:30pm – 2:30pm, Lunchbreak / Poster Session A
Chairs: Torsten Viergutz, Raluca Niesner

2:30pm – 4:00pm: Session 6: Klaus-Goerttler-Session
Chair: Philipp Rosendahl (Awardee last year)
Goerttler Award ceremony, followed by a presentation of the 2019 Goerttler awardee Oliver Otto, Biomechanics, University Greifswald
Angela Jacobi, Center for Molecular and Cellular Bioengeneering, TU Dresden

4:00pm – 5:00pm: Coffee Break/Poster Session B
Chairs: Torsten Viergutz, Raluca Niesner

5:00pm – 6:00pm: Guest Lecture
Chairs: Anja Hauser, Raluca Niesner
Nadja Froebisch, Museum für Naturkunde, Berlin

6:00pm – 7:30pm: Members Assembly
Chairs: Anja Hauser, Raluca Niesner

8:00pm – 11:00pm: Conference Dinner – Arminius Markthalle, Berlin-Moabit

Friday, September, 27th, 2019

9:30am – 11:00am: Session 7: Microbiology
Chairs: Christin Koch, Alexander Grünberger
Anne-Kristin Kaster, Biotechnology and Mikrobial Genetics, Karlsruher Institute for Biotechnology
Frank Delvigne, Terra Research Center, University of Liège
NN, speaker to be chosen from abstracts submitted
NN, speaker to be chosen from abstracts submitted

11:00am – 11:30am, Coffee Break/Industry Exhibition

11:30am – 1:00pm: Session 8: Nanotechnology
Chairs: Wolfgang Fritzsche, Ulrike Taylor
Katharina Landfester, MPI for Polymerforschung, Mainz
Maartje Bastings, Ecole Polytechnique Federale Lausanne (EPFL);
Lausanne
NN, speaker to be chosen from abstracts submitted
NN, speaker to be chosen from abstracts submitted

1:00pm – 1:30pm:Farewell/Snacks

The detailed schedule can also be found in the conference tool.
Please register for the meeting here.

download the program here